مقاله بررسي تاثير دارودرماني در كودكان مبتلا به اختلال لالي انتخابي (جهش انتخابي)

مقاله بررسي تاثير دارودرماني در كودكان مبتلا به اختلال لالي انتخابي (جهش انتخابي)

 مقاله بررسي تاثير دارودرماني در كودكان مبتلا به اختلال لالي انتخابي (جهش انتخابي)

نوع فايل: فايل متني قابل ويرايش .doc

تعداد صفحه: 15

فهرست

چكيده 2

مقدمه 3

روش تحقيق. 5

همه‌گيرشناسي لالي انتخابي. 5

مطالعات انجام شده با زمينه اثربخشي دارودرماني در لالي انتخابي. 6

كمرويي در كودكان و تأثير آن بر لالي انتخابي. 9

هراس اجتماعي و ارتباط آن با لالي انتخابي. 10

دارودرماني در لالي انتخابي. 11

نتيجه‌گيري. 13

منابع. 14

 

چكيده

لالي (جهش، سكوت، گنگي) انتخابی نوعی اختلال روانپزشکی کودکان است که وقتی کودک به طور مداوم در موقعیت های خاص که در آن انتظار می رود صحبت کند ، مانند مدرسه و مكان‌هاي اجتماعی ، صحبت نمی کند ، صحبت می کند ، اما در سایر تنظیمات مناسب صحبت می کند. لالي انتخابی اغلب وقتی کودک شروع به مدرسه می کند و با معلمان یا همسالان صحبت نمی کند، اما در عين حال با اعضای خانواده در خانه صحبت می کند، تشخیص داده می شود. این وضعیت اغلب با اضطراب و کمرویی همراه است. اگرچه علت اصلی این بیماری هنوز ناشناخته است ، اما روان درمانی با حمایت والدین و معلمان ، در درمان اولیه، ارجح است. اگر کودک به روان درمانی پاسخ نداد ، بسته به شدت علائم و وجود سایر بیماری ها ، باید علاوه بر درمان دارویی نیز در نظر گرفته شود. لذا اين پژوهش با هدف تأثير دارو و دارودرماني در توانبخشي لالي انتخابي با رويكرد كتابخانه‌اي و مروري مي‌باشد.

كليدواژه: لالي انتخابي، كمرويي، اضطراب، دارودرماني.

 

مقدمه

کاوش در دنیای پر از شگفتی کودکان، نیاز به کسب اطلاعات در زمینه‌های مختلف روانشناختی کودک و آگاهی از تمایزات شخصیتی آنها دارد. کودکان نیز مانند بزرگسالان دارای شخصیت‌های روحی متفاوتی بوده و با شناخت ابعاد مختلف شخصیتی کودک، رفتار و شیوه تربیتی متفاوت خواهد داشت و کنترل آنها در مسیر صحیح میسر خواهد بود.

لالی انتخابی یا سکوت انتخابی (SM[1]) یکی از اختلالات دوران کودکی است. مشخصه اختلال لالی انتخابی در کودکان عدم توانایی صحبت کردن در یک یا چند موقعیت خاص اجتماعی است (موريس[2] و همكاران، 2014). برخلاف این عدم توانایی، کودکان مبتلا به لالی انتخابی در موقعیت هایی که احساس امنیت می کنند یا افراد آشنا در آن حضور دارند به راحتی صحبت می کنند مانند جمع های خانوادگی. در واقع در تعريف لالي انتخابي مي‌توان گفت كودكي با ناتواني مستمر بـراي حـرف زدن در موقعيتهاي اجتماعي خاص، عليرغم اين كه فرد در ديگر موقعيتها به خوبي صـحبت مـيكنـد (خداياري و سهرابي، 1398: 33).

در توانبخشي لالي انتخابي، مصرف دارو باید آخرین راه حل برای درمان باشد. درمان دارويي براي اين مورد سخت به نظر مي‌رسد، به اين دليل كه چندين فاكتر در لالي انتخابي نظير اختلالات اضطرابی مانند اختلال اضطراب جدایی ، اختلال اضطراب اجتماعی (که قبلاً فوبیاجتماعی خوانده می شد)، آگورافوبیا و اختلال هراس و همچنین کمرویی و اضطراب در آن نقش دارد كه هر كدام درمان دارويي مجزايي دارد؛ لذا برخی موارد، درمان ممکن است شامل استفاده از داروهای ضد افسردگی یا ضد اضطراب علاوه بر روان درمانی باشد، اما همچنان شواهدي وجود دارد كه نشان مي‌دهد لالي انتخابي با فاكتورهاي ذكر شده در مصرف دارويي متفاوت است كه در ادامه به آنها اشاره مي شود.

روش تحقيق

پژوهش حاضر از آنجايي که به بررسي تأثير داروها و دارودرماني در توانبخشي لالي انتخابي مي پردازد، از نوع کتابخانه اي (كتب مختلف دانشگاهي و غيردانشگاهي، پايان‌نامه‌ها، مقالات و سايت‌هاي مرتبط با موضوع) است. روش گردآوري اطلاعات هم کتابخانه اي بوده و ابزار نيز متون و نتايج مطالعاتي است که پيرامون موضوع پژوهش  وجود دارد. در اين ميان به صورت مروري به تحقيقات ميداني افراد نيز پرداخته مي‌شود.

همه‌گيرشناسي لالي انتخابي

جهش انتخابی نادر است و طبق گزارش انجمن روانپزشكي آمريكا در سال 2000، کمتر از 1٪ از کل بیماران را در زمينه بهداشت روانی نشان می دهد (انجمن روانپزشكي آمريكا، 2000). اما اختلال گزارش شده در سال‌هاي اخير از جهش انتخابی حدود 0.18-2.0٪ . متغیر است (برگمن[3] و همكاران، 2002). جهش انتخابی در دختران 1.5-2.5 برابر بیشتر از پسران است (بك و اده[4]، 1995). همچنين هیچگونه تمايز نژادی به اثبات نرسیده است و به نظر نمی رسد که وقوع آن تحت تأثیر وضعیت اقتصادی خانوادگي قرار داشته باشد (كالوين و فاندوديس[5]، 1984)، اگرچه برخی گزارش ها ثابت كرده‌اند كه شیوع بالاتر در کودکان طبقه متوسط بيشتر است (كريستنسن[6]، 2000).

مطالعات انجام شده با زمينه اثربخشي دارودرماني در لالي انتخابي

بلک و اده (1994) یک کارآزمایی کنترل شده تصادفی را با مقایسه نتایج 6 کودک تحت درمان با فلوکسین و 9 کودک تحت درمان با دارونما طی 12 هفته انجام دادند. طبق گزارش والدین ، ​​کودکان تحت درمان با فلوکستین بهبود قابل توجهی بیشتر از کودکان تحت درمان با تسكين‌دهنده در مقیاس تغییر جهانی بر اساس مقیاس کلینیک برداشت جهانی نشان دادند.

جدول 1 نتایج کلیدی توسط داروهای خاص را نشان می دهد ، که با اضافه کردن گزارش های بهبود علائم خلاصه می شود. به طور کلی ، بهبود علائم در 66/79 کودک تحت درمان با SSRIs  84٪ و 4/4 کودک تحت درمان با فنلزین در ده مطالعه گزارش شده است. گزارش های موردی (تعداد 2 با تعداد کل n = 35) همه برای بهبود علائم مثبت بوده است (در بعضی موارد به دلیل اقدامات متغیر ، داوری دشوار است) ، و در جدول 1 آخرین ستون برای نشان دادن داروهای اضافی ارائه شده است

كمرويي در كودكان و تأثير آن بر لالي انتخابي

کمرویی در کودکان نوعی ابعاد شخصیتی محسوب شده و بروز آن در کودک، به عوامل متعددی نظیر مسائل ژنتیکی، طبقه اجتماعی و فرهنگی والدین و شیوه رفتار و تربیت پدران و مادران بستگی دارد.

محققان حوزه علوم اجتماعی ویژگی خجالتی بودن در کودکان را مسئله‌ای طبیعی دانسته و معتقدند درصد زیادی از علائم کمرویی با گذشت زمان و تغییر شیوه‌های تربیتی در محیط خانواده برطرف می‌شود، اما در صورتی که مدت زمان بروز علائم یا شدت آن از میزان طبیعی بیشتر شود، کمرویی دیگر بعد شخصیتی کودک محسوب نشده و یک اختلال جدی به‌شمار می‌رود

هراس اجتماعي و ارتباط آن با لالي انتخابي

توسط ترس شديد در موقعيت هاي اجتماعي يا موقعيت هايي كه فرد در آنها مورد ارزيابي قرار مي گيرد و اين مستلزم مواجهه كودك با افراد نا آشنا و غريبه و مورد ارزيابي قرار گرفتن است ، مشخص مي شود . افراد مبتلا به هراس اجتماعي بطور افراطي خود آگاه و خجول هستند و ممكن است فاقد جرات نيز باشند . كودكان و نوجوانان مبتلا به هراس اجتماعي درباره شكست اجتماعي و ارزشيابي منفي شديداً نگران هستند و از تمسخر و ريشخند شدن به شدت مي ترسند و در موارد حاد و شديد ، حتي لالي انتخابي نيز ممكن است رخ دهد. در لالي انتخابي كودك از صحبت ك ردن درخارج از خانه امتناع مي‌كند. لالي انتخابي به عنوان شكل حاد و شديد هراس اجتماعي مد نظر قرار گرفته است (بلك و اوهد، 1994). شروع هراس اجتماعي مربوط به اوايل نوجواني يعني 5/11 سالگي است، اگرچه حتي كودكان 3 ساله نيز ممكن است لالي انتخابي داشته باشند.

دارودرماني در لالي انتخابي

مطالعات مربوط به درمان دارویی آن از دهه 1990 منتشر شده است. در حال حاضر درمان دارویی که توسط سازمان غذا و داروی امریکا برای لالی انتخابی تایید شده باشد، وجود ندارد.

اگرچه روان‌درمانی نقش مهمی در درمان اولیه جهش انتخابی دارد ، اما براي برخی از بیماران ممکن است پاسخ ندهند. دارو درمانی به ویژه برای کودکانی که وضعیت آنها مزمن یا وخیم است در نظر گرفته مي‌شود (استين و راپين[7]، 2001). از معدود تحقيقات منتشر شده در مورد مدیریت دارویی (36٪) از 199 روانپزشک کودک و نوجوان که به یک نظرسنجی پاسخ داده‌اند، داروهای روانگردان را - که معمولاً داروهای ضد افسردگی هستند - برای بیماران دارای جهش انتخابی تجویز کرده اند (كارلسن[8] و همكاران، 1994).

وقتی چنین مداخلات ناموفق باشد یا منجر به پیشرفت بسیار کند پيش رود ، کودکان معمولاً از نظر اجتماعی و دانشگاهی از همسالان خود عقب می مانند. این مشکلات غالباً بیش از مدت زمان SM ، که دارای میانگین مدت 8 سال است ، ادامه می یابد و مستعد ابتلا به بالا بودن اختلالات روانپزشکی در دراز مدت است (كامپتون و همكاران، 2014؛ راميشمت و همكاران، 2001).

تمایل به پرهیز از دارو در این جمعیت عمدتاً به تمایل به جلوگیری از عوارض جانبی دارو مربوط می شود.

نتيجه‌گيري

لالی انتخابی یکی از اختلالاتی است که در دوران کودکی بروز می کند. علامت این اختلال عدم توانایی صحبت کردن در یک یا چند موقعیت خاص اجتماعی است. ممكن است کودکان مبتلا به لالی یا سکوت انتخابی در موقعیت هایی که احساس امنیت می کنند یا افراد آشنا در آن حضور دارند مانند جمع های خانوادگی به راحتی صحبت می کنند .

منابع

  1. تشکری اشرف، عربگل فریبا، پناغی لیلی، داوری آشتیانی رزیتا (۱۳۸۶). تأثیر ربوکستین در درمان افسردگی کودکان و نوجوانان: یک مطالعه کلینیکی آینده‌نگر. مجله دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی تهران. ۶۵ (۸) :۴۰-۴۸.
  2. خداياري‌فرد، محمد و سهرابي، فرامرز (1398). روانشناسي باليني كودك و نوجوان. چاپ جهارم، تهران: آوي نور.
  3. داريني، مهرنوش (1394). لالي يا سكوت انتخابي كودك براي چيست؟ روزنامه جام جم، شماره 4346.
  4. American Psychiatric Association. Diagnostic and statistical manual of mental  disorders,  four th  edition  (DSM-IV). Washington, DC: American Psychiatric Association, 1994.
  5. American Psychiatric Association. Diagnostic and statistical manual of mental disorders, fourth edition, text revision (DSM- IV-TR). Washington, DC: American Psychiatric Association, 2000.
  6. American Psychiatric Association (APA) (2013) Diagnostic and statistical manual of mental disorders: DSM-5. American Psy- chiatric Association, Washington, DC
  7. Beidel, D. C., & Turner, SM. (1986). A critique of the theoretical bases of cognitivebehavioral theories and therapy. Clinical Psychology Review, 6, 177-1 97.
  8. Bergman RL, Gonzalez A, Piacentini J, Keller ML (2013) Inte- grated behavior therapy for selective mutism: a randomized controlled pilot study. Behav Res Ther 51(10):680–689.

[1] . Selective Mutism

[2] . Muris

[3] . Bergman

[4] . Black & Uhde

[5] . Kolvin & Fundudis

[6] . Kristensen

[7] . Stein & Rapin

[8] . Carlson


دریافت فایل

فایل های مشابه

دانلود الگوهای برش پنل مشبک - کد 2141 - طرح های وکتور

دانلود الگوهای برش پنل مشبک - کد 2141 - طرح های وکتور

فرمت فایلها: CDR DXF PDFدانلود, طرح, وکتور, نقشه, الگو, برش, لیزر,لیزرکات, سی ان سی, تایل, پنل, پارتیشن, دیوایدر, سپریتور, پنل مشبک, پنل دکوراتیو, جداکننده, پار

توضیحات بیشتر - دانلود
پاورپوینت ماشین آلات ساختمانی و راهسازی - جرثقیل

پاورپوینت ماشین آلات ساختمانی و راهسازی - جرثقیل

دراین پروژهپاورپوینت ماشین آلات ساختمانی و راهسازی - جرثقیلدر 29 اسلاید به طور کامل و جامع همراه با تصاویر طبق موارد زیر ارایه شده است:1-مقدمه:2-تعریف جرثقیل:3-

توضیحات بیشتر - دانلود
پاورپوینت کامل و جامع با عنوان بررسی لاکتات دهیدروژناز در 20 اسلاید

پاورپوینت کامل و جامع با عنوان بررسی لاکتات دهیدروژناز در 20 اسلاید

لاکتات دهیدروژناز lactate dehydrogenase یا به صورت مختصر شده LDH یا LD آنزیمی است از گروه اکسیدوردوکتازها که در گیاهان، حیوانات و پروکاریوتها یافت میشود. لاکتات

توضیحات بیشتر - دانلود
پاورپوینت کامل و جامع با عنوان بررسی کنترل حرکتی یا کنترل جنبشی در بدن در 19 اسلاید

پاورپوینت کامل و جامع با عنوان بررسی کنترل حرکتی یا کنترل جنبشی در بدن در 19 اسلاید

کنترل جنبشی یا کنترل حرکتی (Motion control) بحث حرکت و مجموعه عواملی است که در فرایند کنترل حرکت نقش دارند. نحوه انجام حرکات موجودات و عوامل مؤثر برآن، از طریق

توضیحات بیشتر - دانلود

برنامه ساز اندروید

برنامه ساز اندروید میتوانید با برنامه ساز اندروید برنامه دلخواه خود را بسازید و در مارکت های و بازار انتشار دهید بدون هیچ گونه دانش برنامه نویسیمشکلات تلفن همرا

توضیحات بیشتر - دانلود
گونه شناسی معماری روستایی استان گلستان

گونه شناسی معماری روستایی استان گلستان

گونه شناسی معماری روستایی استان گلستان در قالب pdf (قابل کپی به word) در 32 صفحهاستان گلستان را می توان از نظر اقلیم، شرایط جغرافیایی و ناهمواری ها به 4 منطقه ج

توضیحات بیشتر - دانلود
مقاله ترجمه شده انگلیسی به فارسی روش هوشمند برای تشخیص رسیدن هندوانه بر اساس سیگنال های ارتعاشی

مقاله ترجمه شده انگلیسی به فارسی روش هوشمند برای تشخیص رسیدن هندوانه بر اساس سیگنال های ارتعاشی

مقاله ترجمه شده انگلیسی به فارسی عنوان انگلیسی: An intelligent procedure for watermelon ripeness detection based on vibration signalsعنوان فارسی: روش هوشمند برا

توضیحات بیشتر - دانلود
دانلود پاورپوینت سلامت و بهداشت پایه دوازدهم (درس اول تا هفتم نیمسال اول)

دانلود پاورپوینت سلامت و بهداشت پایه دوازدهم (درس اول تا هفتم نیمسال اول)

دانلود پاورپوینت سلامت و بهداشت پایه دوازدهم (درس اول تا هفتم نیمسال اول)پاورپوینت این درس از کتاب کاملا منطبق بر کتاب درسی است. یعنی هیچ بخشی از کتاب جا نخواهد

توضیحات بیشتر - دانلود
مقاله ترجمه شده انگلیسی به فارسی کاربرد آنالیز کیفیتی در هندوانه از طریق مدل سازی عنصر محدود برای استفاده در ارزیابی رسیدگی میوه

مقاله ترجمه شده انگلیسی به فارسی کاربرد آنالیز کیفیتی در هندوانه از طریق مدل سازی عنصر محدود برای استفاده در ارزیابی رسیدگی میوه

مقاله ترجمه شده انگلیسی به فارسی عنوان انگلیسی: Application of modal analysis to the watermelon through finite element modeling for use in ripeness assessmentعن

توضیحات بیشتر - دانلود
مقاله ترجمه شده انگلیسی به فارسی القای جهش ها در گندم ماکارونی (دروم) با استفاده از پرتوافکنی گاما

مقاله ترجمه شده انگلیسی به فارسی القای جهش ها در گندم ماکارونی (دروم) با استفاده از پرتوافکنی گاما

مقاله ترجمه شده انگلیسی به فارسی عنوان انگلیسی: INDUCTION OF MUTANTS IN DURUM WHEAT (TRITICUM DURUMDESF CV. SAMRA) USING GAMMA IRRADIATIONعنوان فارسی: القای جهش

توضیحات بیشتر - دانلود
مقاله ترجمه شده انگلیسی به فارسی بهبود کیفیت برق (قدرت) در نیروگاه بادی متصل به شبکه با استفاده از STATCOM

مقاله ترجمه شده انگلیسی به فارسی بهبود کیفیت برق (قدرت) در نیروگاه بادی متصل به شبکه با استفاده از STATCOM

مقاله ترجمه شده انگلیسی به فارسی عنوان انگلیسی: Power Quality Improvement in Wind Farm Connected to Grid Using STATCOMعنوان فارسی: بهبود کیفیت برق (قدرت) در نیر

توضیحات بیشتر - دانلود
مقاله ترجمه شده انگلیسی به فارسی درمان وزوز گوش- توضیح مقاله

مقاله ترجمه شده انگلیسی به فارسی درمان وزوز گوش- توضیح مقاله

مقاله ترجمه شده انگلیسی به فارسی عنوان انگلیسی: Tinnitus treatment – state of the artعنوان فارسی: درمان وزوز گوش- توضیح مقاله چکیده: تحقیقات درمانی و علمی

توضیحات بیشتر - دانلود
مقاله ترجمه شده انگلیسی به فارسی تأثیر همکاری در زنجیره تأمین بر هم آفرینی ارزش و عملکرد شرکت های تجاری

مقاله ترجمه شده انگلیسی به فارسی تأثیر همکاری در زنجیره تأمین بر هم آفرینی ارزش و عملکرد شرکت های تجاری

مقاله ترجمه شده انگلیسی به فارسی عنوان انگلیسی: Impact of Supply Chain Collaboration on Value Co-creation and Firm Performance: A Healthcare Service Sector Pers

توضیحات بیشتر - دانلود
مقاله ترجمه شده انگلیسی به فارسی سوابق و پیامدهای زنجیره تأمین گردشگری پزشکی

مقاله ترجمه شده انگلیسی به فارسی سوابق و پیامدهای زنجیره تأمین گردشگری پزشکی

مقاله ترجمه شده انگلیسی به فارسی عنوان انگلیسی: The antecedents and outcomes of the medical tourism supply chainعنوان فارسی: سوابق و پیامدهای زنجیره تأمین گردشگ

توضیحات بیشتر - دانلود
مقاله ترجمه شده انگلیسی به فارسی تغییرات القا شده کارباریل در تکثیر مجدد و متابولیسم حلزون های آب شیرین

مقاله ترجمه شده انگلیسی به فارسی تغییرات القا شده کارباریل در تکثیر مجدد و متابولیسم حلزون های آب شیرین

مقاله ترجمه شده انگلیسی به فارسی عنوان انگلیسی: Carbaryl induced alterations in the reproduction and metabolism of freshwater snail Lymnaea acuminataعنوان فارسی

توضیحات بیشتر - دانلود
مقاله ترجمه شده انگلیسی به فارسی تأثیر پلاستیک ترکیبی (کمپوست) غنی شده بر ساختار خاک، کوددهی و رشد گیاه ذرت

مقاله ترجمه شده انگلیسی به فارسی تأثیر پلاستیک ترکیبی (کمپوست) غنی شده بر ساختار خاک، کوددهی و رشد گیاه ذرت

مقاله ترجمه شده انگلیسی به فارسی عنوان انگلیسی: Impact of Plastic Enriched Composting on Soil Structure, Fertility and Growth of Maize Plants 'عنوان فارسی: تأثی

توضیحات بیشتر - دانلود
مقاله ترجمه شده انگلیسی به فارسی سیستم جدید بیان گذرا برای تولید پروتئین های نوترکیب

مقاله ترجمه شده انگلیسی به فارسی سیستم جدید بیان گذرا برای تولید پروتئین های نوترکیب

مقاله ترجمه شده انگلیسی به فارسی عنوان انگلیسی: A new transient expression system for large-scale production of recombinant proteins in plants based on air-brus

توضیحات بیشتر - دانلود
پاورپوینت بررسی مهدکودک و مدرسه ابتدایی Niki de Saint-Phalle ،اثر Paul Le Quernec فرانسه - 46 اسلاید

پاورپوینت بررسی مهدکودک و مدرسه ابتدایی Niki de Saint-Phalle ،اثر Paul Le Quernec فرانسه - 46 اسلاید

پاورپوینت بررسی مهدکودک و مدرسه ابتدایی Niki de Saint-Phalle ،اثر Paul Le Quernec فرانسه - 46 اسلاید فهرست مطالب مقدمه مشخصات کلی مهدکودک و مدرسه ابتدایی Niki

توضیحات بیشتر - دانلود
تمپلیت پاورپوینت پزشکی

تمپلیت پاورپوینت پزشکی

تمپلیت پاورپوینت پزشکیتمپلیت پاورپوینت پزشکی با بگراندهای جذاب و زیبا و ایکون های مناسب و فونت فارسی جهت ارائه سخنرانی در سمینار ،کنفرانس، مقاله ، پایان نامه و

توضیحات بیشتر - دانلود
پاورپوینت هفته نیروی انتظامی

پاورپوینت هفته نیروی انتظامی

این پاورپوینت در 18 اسلاید به شکل زیبا و منحصر به فرد طراحی و اسلاید بندی شده است د راین پاورپوینت مطالبی از تاریخچه پلیس،نیروی انتظامی در کلام رهبری،دفاع از ان

توضیحات بیشتر - دانلود
پاورپوینت بررسی معماری پردیس و دانشگاه جدید TAC-SEV

پاورپوینت بررسی معماری پردیس و دانشگاه جدید TAC-SEV

پاورپوینت بررسی معماری پردیس و دانشگاه جدید TAC-SEV -اسلاید47 بخشی از مطلب پردیس جدید TAC SEV از اموال موجود کالج آمریکایی Tarsus (TAC) ساخته شده است. با توجه

توضیحات بیشتر - دانلود
پاورپوینت بررسی معماری مدرسه هنر و طراحی بدالز - 33اسلاید

پاورپوینت بررسی معماری مدرسه هنر و طراحی بدالز - 33اسلاید

پاورپوینت بررسی معماری مدرسه هنر و طراحی بدالز - 32 اسلاید فهرست مطالب مقدمه معماری معماری مدرسه هنر و طراحی بدالز پایداری در مدرسه هنر و طراحی بدالز بافت در مد

توضیحات بیشتر - دانلود
عضو گیری برای واتساپ

عضو گیری برای واتساپ

عضوگیری برای واتساپ با خرید این پکیج میتونی برای گروه واتساپ خود در هر موقع و در هر زمان دلخواه خود برای گروه واتساپ خود یا دوستانتان عضو بسازید و در گروه های خ

توضیحات بیشتر - دانلود
فایل اتوکد آبجکت درب دولنگه شیشه ای

فایل اتوکد آبجکت درب دولنگه شیشه ای

فایل اتوکدآبجکتدرب دولنگه شیشه ای- مورد استفاده برایطراحی های معماری و...این فایلشاملآبجکتدرب دولنگه شیشه ایبرای استفاده در طراحی ها می باشد.شما می توانید از ای

توضیحات بیشتر - دانلود
بک دراپ تولد تم دونات -کد 6100

بک دراپ تولد تم دونات -کد 6100

مشخصات فايلنام فايل:بک دراپ تولد تم دونات -کد 6100نوع فايل:بک دراپ،backdropپسوند فايل اصلي:JPEGپسوند فايل فشرده:ZIPابعاد: 3963*5944 PIXکيفيت:300 DPIويژگي هاي فا

توضیحات بیشتر - دانلود
بک دراپ تولد تم پروانه صورتی -کد 6099

بک دراپ تولد تم پروانه صورتی -کد 6099

مشخصات فايلنام فايل:بک دراپ تولد تم پروانه صورتی -کد 6099نوع فايل:بک دراپ،backdropپسوند فايل اصلي:JPEGپسوند فايل فشرده:ZIPابعاد: 3456*5184 PIXکيفيت:300 DPIويژگي

توضیحات بیشتر - دانلود
بک دراپ تولد تم حیوانات جنگل-کد 6098

بک دراپ تولد تم حیوانات جنگل-کد 6098

مشخصات فايلنام فايل:بک دراپ تولد تم حیوانات جنگل-کد 6098نوع فايل:بک دراپ،backdropپسوند فايل اصلي:JPEGپسوند فايل فشرده:ZIPابعاد: 3456*5184 PIXکيفيت:300 DPIويژگي

توضیحات بیشتر - دانلود
بک دراپ تولد تم آبی و صورتی-کد 6097

بک دراپ تولد تم آبی و صورتی-کد 6097

مشخصات فايلنام فايل:بک دراپ تولد تم آبی و صورتی-کد 6097نوع فايل:بک دراپ،backdropپسوند فايل اصلي:JPEGپسوند فايل فشرده:ZIPابعاد: 3217*4826 PIXکيفيت:300 DPIويژگي ه

توضیحات بیشتر - دانلود
بک دراپ تولد تم شهر -کد 6096

بک دراپ تولد تم شهر -کد 6096

مشخصات فايلنام فايل:بک دراپ تولد تم شهر -کد 6096نوع فايل:بک دراپ،backdropپسوند فايل اصلي:JPEGپسوند فايل فشرده:ZIPابعاد: 3340*5010 PIXکيفيت:300 DPIويژگي هاي فايل

توضیحات بیشتر - دانلود
بک دراپ تولد تم چادر کودک و دسته گل رز -کد 6095

بک دراپ تولد تم چادر کودک و دسته گل رز -کد 6095

مشخصات فايلنام فايل:بک دراپ تولد تم چادر کودک و دسته گل رز -کد 6095نوع فايل:بک دراپ،backdropپسوند فايل اصلي:JPEGپسوند فايل فشرده:ZIPابعاد: 4104*6156 PIXکيفيت:30

توضیحات بیشتر - دانلود
بک دراپ تولد تم آبی و سپید -کد 6094

بک دراپ تولد تم آبی و سپید -کد 6094

مشخصات فايلنام فايل:بک دراپ تولد تم آبی و سپید -کد 6094نوع فايل:بک دراپ،backdropپسوند فايل اصلي:JPEGپسوند فايل فشرده:ZIPابعاد: 3737*5605 PIXکيفيت:300 DPIويژگي ه

توضیحات بیشتر - دانلود
بک دراپ تولد تم فیل -کد 6093

بک دراپ تولد تم فیل -کد 6093

مشخصات فايلنام فايل:بک دراپ تولد تم فیل -کد 6093نوع فايل:بک دراپ،backdropپسوند فايل اصلي:JPEGپسوند فايل فشرده:ZIPابعاد: 4081*6122 PIXکيفيت:300 DPIويژگي هاي فايل

توضیحات بیشتر - دانلود
بک دراپ تولد تم زرد و قرمز و سیاه -کد 6092

بک دراپ تولد تم زرد و قرمز و سیاه -کد 6092

مشخصات فايلنام فايل:بک دراپ تولد تم زرد و قرمز و سیاه -کد 6092نوع فايل:بک دراپ،backdropپسوند فايل اصلي:JPEGپسوند فايل فشرده:ZIPابعاد: 4160*6240 PIXکيفيت:300 DPI

توضیحات بیشتر - دانلود
بک دراپ تولد تم انبار مزرعه -کد 6091

بک دراپ تولد تم انبار مزرعه -کد 6091

مشخصات فايلنام فايل:نوع فايل:بک دبک دراپ تولد تم انبار مزرعه -کد 6091راپ،backdropپسوند فايل اصلي:JPEGپسوند فايل فشرده:ZIPابعاد: 3383*5075 PIXکيفيت:300 DPIويژگي

توضیحات بیشتر - دانلود
پاورپوینت بررسی معماری مدرسه هنر و طراحی بدالز - 32 اسلاید

پاورپوینت بررسی معماری مدرسه هنر و طراحی بدالز - 32 اسلاید

پاورپوینت بررسی معماری مدرسه هنر و طراحی بدالز - 32 اسلاید فهرست مطالب مقدمه معماری معماری مدرسه هنر و طراحی بدالز پایداری در مدرسه هنر و طراحی بدالز بافت در مد

توضیحات بیشتر - دانلود
بک دراپ تولد تم آبی و سپید و چوبی -کد 6090

بک دراپ تولد تم آبی و سپید و چوبی -کد 6090

مشخصات فايلنام فايل:بک دراپ تولد تم آبی و سپید و چوبی -کد 6090نوع فايل:بک دراپ،backdropپسوند فايل اصلي:JPEGپسوند فايل فشرده:ZIPابعاد: 3307*4961 PIXکيفيت:300 DPI

توضیحات بیشتر - دانلود
بک دراپ تولد تم پسرونه -کد 6089

بک دراپ تولد تم پسرونه -کد 6089

مشخصات فايلنام فايل:بک دراپ تولد تم پسرونه -کد 6089نوع فايل:بک دراپ،backdropپسوند فايل اصلي:JPEGپسوند فايل فشرده:ZIPابعاد: 3851*5776 PIXکيفيت:300 DPIويژگي هاي ف

توضیحات بیشتر - دانلود
بک دراپ تولد تم اقیانوس -کد 6088

بک دراپ تولد تم اقیانوس -کد 6088

مشخصات فايلنام فايل:بک دراپ تولد تم اقیانوس -کد 6088نوع فايل:بک دراپ،backdropپسوند فايل اصلي:JPEGپسوند فايل فشرده:ZIPابعاد: 3877*5815 PIXکيفيت:300 DPIويژگي هاي

توضیحات بیشتر - دانلود
بک دراپ تولد تم بنفش و سپید -کد 6087

بک دراپ تولد تم بنفش و سپید -کد 6087

مشخصات فايلنام فايل:بک دراپ تولد تم بنفش و سپید -کد 6087نوع فايل:بک دراپ،backdropپسوند فايل اصلي:JPEGپسوند فايل فشرده:ZIPابعاد: 3881*5821 PIXکيفيت:300 DPIويژگي

توضیحات بیشتر - دانلود
بک دراپ تولد تم آبنبات-کد 6086

بک دراپ تولد تم آبنبات-کد 6086

مشخصات فايلنام فايل:بک دراپ تولد تم آبنبات-کد 6086نوع فايل:بک دراپ،backdropپسوند فايل اصلي:JPEGپسوند فايل فشرده:ZIPابعاد: 3216*4824 PIXکيفيت:300 DPIويژگي هاي فا

توضیحات بیشتر - دانلود
بک دراپ تولد تم دوره ژوراسیک -کد 6085

بک دراپ تولد تم دوره ژوراسیک -کد 6085

مشخصات فايلنام فايل:بک دراپ تولد تم دوره ژوراسیک -کد 6085نوع فايل:بک دراپ،backdropپسوند فايل اصلي:JPEGپسوند فايل فشرده:ZIPابعاد: 3788*5682 PIXکيفيت:300 DPIويژگي

توضیحات بیشتر - دانلود
بک دراپ آتلیه تم دیوار گل گلی -کد 6084

بک دراپ آتلیه تم دیوار گل گلی -کد 6084

مشخصات فايلنام فايل:بک دراپ آتلیه تم دیوار گل گلی -کد 6084نوع فايل:بک دراپ،backdropپسوند فايل اصلي:JPEGپسوند فايل فشرده:ZIPابعاد: 3925*5888 PIXکيفيت:300 DPIويژگ

توضیحات بیشتر - دانلود
بک دراپ تولد تم ریسه برگ و شکوفه -کد 6083

بک دراپ تولد تم ریسه برگ و شکوفه -کد 6083

مشخصات فايلنام فايل:بک دراپ تولد تم ریسه برگ و شکوفه -کد 6083نوع فايل:بک دراپ،backdropپسوند فايل اصلي:JPEGپسوند فايل فشرده:ZIPابعاد: 3343*5015 PIXکيفيت:300 DPIو

توضیحات بیشتر - دانلود
بک دراپ تولد تم ساحل -کد 6082

بک دراپ تولد تم ساحل -کد 6082

مشخصات فايلنام فايل:بک دراپ تولد تم ساحل -کد 6082نوع فايل:بک دراپ،backdropپسوند فايل اصلي:JPEGپسوند فايل فشرده:ZIPابعاد: 3456*5184 PIXکيفيت:300 DPIويژگي هاي فاي

توضیحات بیشتر - دانلود
بک دراپ تولد تم گلهای طبیعی -کد 6081

بک دراپ تولد تم گلهای طبیعی -کد 6081

مشخصات فايلنام فايل:بک دراپ تولد تم گلهای طبیعی -کد 6081نوع فايل:بک دراپ،backdropپسوند فايل اصلي:JPEGپسوند فايل فشرده:ZIPابعاد: 3776*5664 PIXکيفيت:300 DPIويژگي

توضیحات بیشتر - دانلود
بک دراپ تولد تم حیوانات مزرعه -کد 6080

بک دراپ تولد تم حیوانات مزرعه -کد 6080

مشخصات فايلنام فايل:بک دراپ تولد تم حیوانات مزرعه -کد 6080نوع فايل:بک دراپ،backdropپسوند فايل اصلي:JPEGپسوند فايل فشرده:ZIPابعاد: 3906*5702 PIXکيفيت:300 DPIويژگ

توضیحات بیشتر - دانلود
بک دراپ تولد تم تیفانی -کد 6079

بک دراپ تولد تم تیفانی -کد 6079

مشخصات فايلنام فايل:بک دراپ تولد تم تیفانی -کد 6079نوع فايل:بک دراپ،backdropپسوند فايل اصلي:JPEGپسوند فايل فشرده:ZIPابعاد: 3441*5162 PIXکيفيت:300 DPIويژگي هاي ف

توضیحات بیشتر - دانلود
بک دراپ تولد تم ساخت و ساز -کد 6078

بک دراپ تولد تم ساخت و ساز -کد 6078

مشخصات فايلنام فايل:بک دراپ تولد تم ساخت و ساز -کد 6078نوع فايل:بک دراپ،backdropپسوند فايل اصلي:JPEGپسوند فايل فشرده:ZIPابعاد: 3391*5087 PIXکيفيت:300 DPIويژگي ه

توضیحات بیشتر - دانلود